Degintis mėgstame daugiau mažiau visi – juk taip puiku per vasarą įgyti karamelinį įdegį, besilaikantį ant odos visus metus. Tačiau ne visiems yra lemta tai pasiekti – kai kurių oda yra pernelyg jautri saulei, kiti turi nemažai apgamų, kurie gali iššaukti melanomą, o dar kiti vartoja specialius geriamus ir paviršinius vaistus, kurie gali labai nepalankiai reaguoti su saule ir palikti ant odos žymių. Šiame straipsnyje sužinosite, kaip į saulę reaguoja žmonių, sergančių fotodermatitu, oda ir kada negalima degintis vartojant tam tikrus tepamus vaistus ir jau niekuomet nebekils klausimas „kodėl beria nuo saulės“.

Saulės spinduliai gali sukelti žmogui, vartojančiam fotosensibilizuojančius vaistus, įvairias odos reakcijas. Žmogų gali ištikti fototoksinės arba fotoalerginės reakcijos, kuomet odą nuberia rusvos spalvos pūslės, bėrimai, o kartais pleiskanoja oda. Retais atvejais, tačiau pasitaiko, kad žmogui smarkiai pakyla temperatūra. Fototoksinės reakcijos skiriasi nuo fotoalerginių – pirmosios būdingos  žmogui vartojant visų tipų vaistus, bet daugiausiai geriamus. O fotoalerginės odos reakcijos – tai išorinių kremų ar kitų tepamų medžiagų poveikis su saule ant odos paviršiaus.

Fototoksinės reakcijos nutinka, jeigu vartojami preparatai su jonažole (ypač šviesios odos žmonėms), taip pat, jeigu žmogus vartoja antibiotikus tetraciklinus arba sulfanilamidus. Iš išorinių vaistų su saule linkę reaguoti tepalai nuo grybelio. Taip pat tepalai, mažinantys skausmą nuo audinių sumušimo. Vartojant šio tipo vaistus reikia odą laikyti kuo vėsesnėje vietoje, kur būtų šešėlis.

Daugiausiai šios reakcijos būdingos žmonėms, turintiems jautrią odą ir linkusiems į egzemą, odos alergijas, ir net sergantiems kraujagyslių bei kepenų ligomis. Iš tiesų, nors tai reta, tačiau kai kurie itin jautrios odos savininkai, taip pat sergantys egzema, gali patirti ypatingą jautrumą UV spinduliams, todėl saulė jų odą taip pat veikia neigiamai.

Jeigu jus domina, kodėl beria nuo saulės jūsų odą, kreipkitės į savo dermatologą, kuris išsiaiškins tikslias to priežastis ir paskirs tinkamiausią gydymą. Neišsigąskite, pastebėjęs rusvas dėmes ant odos ar pūsleles, ir pajutęs dilgčiojimą – tai laikina reakcija, kurią gydytojo pagalba išmoksite suvaldyti.

 

 

 

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *