Kodėl svarbu pasirinkti patyrusius archeologus ir juos įtraukti į statybų planavimą?

Vystant statybos ir kitus inžinerinius projektus, kurių metu atliekami kasimo darbai, bendradarbiavimas su patyrusiais archeologais ir jų įtraukimas į planavimą nėra tik formali procedūra – tai protingas būdas sutaupyti laiką, pinigus ir išsaugoti kultūros paveldą, laikantis teisės aktų.

Kodėl verta kreiptis į patyrusius archeologus?

Patyrę archeologai yra ne tik geri savo srities ekspertai, bet ir puikiai žino Lietuvos teisinę bazę. Jie žino kaip planuoti savo resursus skirtingais metų laikais, yra susidūrę su kitomis sudėtingomis situacijomis, bei atradę geriausiai veikiančius sprendimus joms išspręsti. Dar vienas svarbus aspektas – tinkama komunikacija su klientu ir valdžios institucijomis, kad projektai nesustotų ir dokumentai neužstrigtų.

Dalis archeologų komandų yra susispecializavę į būtent statybos sektoriaus darbus ir jų metu atliekamus tyrimus: archeologiniai tyrimai, archeologiniai kasinėjimai. Taigi jei esate statybų vystytojas, tuomet rinkitės būtent šias archeologų komandas, kurios be savo specializacijos, supranta ir statybos darbų niuansus, netikėtai sustojusių darbų kainas, bei deda visas pastangas atlikti darbus kuo greičiau ir jei įmanoma nestabdyti statybos darbų.

Archeologų įtraukimas į statybos projekto planavimą iš anksto

Archeologų įtraukimas į parengiamąjį planavimo etapą padeda išvengti didižiosios dalies rizikų dar prieš pradedant darbus. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad į statybos vystymo projektą archeologai turėtų būti įtraukti dar planavimo fazėje, tinkamos vietos statyboms parinkime, ypač jei statybos planuojamos miesto centre ar senamiestyje.

Archeologai pasitelkę savo žinias, istorinius šaltinius, jiems prieinamus paveldo apsaugos registrus ir pan., gali suteikti pirmines gaires apie tai, ko galima tikėtis numatytoje vietoje, pradėjus kasimo darbus. Archeologai gali sudaryti galimų rizikų sąrašą ir atsižvelgiant į jas projektų vadovai sprendžia, ar vystyti projektą toje vietoje kur numatyta, ar keisti vietą, o galbūt keisti statinio projektą, kuris padėtų dalį rizikų sumažinti. Taip pat projektų vystytojai, įvertinę archeologų pateiktas rizikas, gali numatyti papildomą biudžetą būtent su archeologiniais tyrimais susijusiems darbams, prašyti paramos iš savivaldos institucijų archeologinio paveldo išsaugojimui.

Galimos rizikos, susidurūs su archeologija statybos aikštelėje

Kai su archeologija susiduriama netikėtai, vystomas projektas gali susidurti su neplanuotomis rizikomis ir išlaidomis. Ir tai gali nutikti, net jei ir į planavimo procesą įtraukėte archeologus, tačiau nebuvo istorinių žinių apie ten esančius radinius. Vienas iš pavyzdžių – aptikti žmogaus palaikai. Darbus privaloma stabdyti nedelsiant ir informuoti reikalingus asmenis, kurie atvykę įvertintų situaciją. Jei aptinkami tik vieno asmens palaikai – jie iškeliami greičiau ir darbai gali tęstis. Jei aptinkama masinė kapavietė – procesas yra mažiau nuspėjamas, reikalingi detalesni tyrimai bei vertinimai.

Dar viena rizika, susidūrus su archeologija tiesiog statybos aikštelėje – netyčinis radinių sugadinimas ar sunaikinimas. Būtent dėl šios priežasties aptikus radinį, darbai turi būti nedelsiant stabdomi, net jei tai reikštų darbų vėlavimus. Priešingu atveju į procesą įsitraukia kultūros paveldo departamentas ir, pažeidus įstatymu nustatytus reikalavimus, gali būti skiriamos baudos. Pati skausmingiausia pasekmė gali būti statybos leidimo sustabdymas, jei tokie pažeidimai daromi nuolat.

Taigi patyrusio archeologo įtraukimas į statybos darbų planavimą reiškia ir tai, jog archeologų komanda nuolat stebi kasimo darbus statybos aikštelėje ir priima tuo metu teisingiausius sprendimus, kurie sukelia mažiausiai žalos tiek radiniui, tiek ir vystomam projektui.

Labai naudingi bendradarbiauti su archeologų komandomis, jei statybos darbų atlikimo laikas yra pakankamai ilgas, t.y. keičiasi metų laikai – keičiasi oro sąlygos, ir tai turi įtakos tiek darbų atlikimui, tiek ir archeologiniams tyrimams (jei tokių prireikia). Tokiu atveju archeologai tinkamai pasiruošia archeologinių tyrimų sezoniškumui.

Statybos vystytojų ir archeologų partnerystė

Patyrę archeologai nėra tiesiog „kultūros paveldo sargai“ – jie yra jūsų partneriai, padedantys išvengti rizikų. Įtraukdami juos iš anksto, jūs esate tikri, jog laikotės įstatymų, saugote Lietuvos istoriją, ir tuo pačiu užtikrinate sėkmingesnį projekto vystymą. Galvokite apie archeologinius tyrimus kaip apie draudimą: nedidelė investicija iš anksto padeda išvengti didelių išlaidų ir streso vėliau.

Tags

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Straipsnių kategorijos