dulkių siurbliaiKilimai namuose suteikia šilumos ir jaukumo pojūtį. Nors neretai vasarą jie būna suvyniojami, kad būtų galima mėgautis vėsiomis grindimis, vis dėlto žiemą jie vėl šildo grindis ir kojas. Norint džiaugtis ne tik šiluma, bet ir švara bei atgijusiais raštais, kilimus reikia reguliariai valyti. Juk jų pluošte nusėda daug sausų purvo dalelių, veliasi žmonių ar gyvūnų plaukai, o jei dar kas išliejo kokį gėrimą… Kilimus puikiai valo dulkių siurbliai arba įvairios šluostės. Pakalbėkime kiek išsamiau apie tai, kaip tinkamai rūpintis kilimo švara, kad jis ilgus metus atrodytų kaip naujas.

Niekada netieskite kilimo ant tik ką išplautų, drėgnų  grindų. Reikia palaukti kol jos išdžius, nes drėgmė yra vienas didžiausių kilimų priešų. Jei namuose turite didelį kilimą, tuomet pakanka ji nušluoti žolių šluota ar šepečiu. Taip pat jį galima valyti ir sudėtingiau: apiberkite kilimą keliomis saujomis druskos ir nušluokite ją vandenyje su skalbikliu pavirinta šluota. Šluojant dar kart ją išplaukite. Druskos likučius puikiai susiurbs dulkių siurbliai. Jei kilimą tik nusiurbsite, naudos bus mažiau, kadangi dulkių siurbliai kilimo audinį įelektrina ir tampa sunku pašalinti net lengvas dulkeles. Norėdami to išvengti galite kilimą apipurkškite antistatiku.

Atėjus žiemai, kai žemę nukloja sniegas, valykite jame savo kilimus. Išvalytus paplaukiui peršluostykite actu parūgštintu vandeniu sudrėkinta šluoste. Actas atnaujina spalvas, sunaikina kandžių kiaušinėlius. Taip pat gerai kilimus išvalo medžio pjuvenos. Jas reikia persijoti, perplauti muilo tirpalu, į kurį įpilta šiek tiek benzino. Tuomet kilimą išdulkinkite, sudrėkinkite šiltu acto tirpalu, pabarstykite pjuvenomis ir šveiskite šepečiu. Kaip pjuvenos susipurvina pakeiskite jas kitomis.

Dulkes iš kilimų reikėtų išsiurbti bent kartą per savaitę ar dvi. Siurbdami šepečio smarkiai prie kilimo spausti nereikia, kadangi tuomet sunkiai praeina oras ir siurblys gerai nesusiurbia dulkių. Dažniau kilimų siurbti nerekomenduojama, nes dulkių siurbliai gali sugadinti pūką, ištraukti jo siūlelius. Tai ypač būdinga rištiniams ir žakardiniams kilimams. Vietoje siurbimo geriau dažniau išdulkinkite juos lauke, gerai išmuškite dulkintuvu. Be abejo, čia svarbu nepamiršti, kad daužyti reikia iš išvirkščią pusę, o vėliau abi puses nušluoti švaria šluota.

Jei turite vilnonių kilimų, juos galima valyti kempine, suvilgyta skysto muilo putomis. Norint, kad kilimas gražiai blizgėtų, jį išvalius galima patrinti denatūruotu spiritu. Jei kilimas visiškai naujas, bent pora mėnesių jo nesiurbkite, o naudokite tik šluotelę. Jei ant vilnonio kilimo pastebėjote pelenų dėmių,  pabarstykite jas druska ir praėjus 5 min. pašveiskite tą vietą šepetėliu, suvilgytu karšto vandens acto ir amoniako tirpalu. Sintetinius kilimus nesunku išvalyti naudojant muilo tirpale pamirkytą šepetį. Valykite švelniai, nespausdami.

Jeigu ant kilimo išliejote rašalą, gausiai apibarstykite tą vietą  druska – ji rašalą sugers. Jei rašalo dėmės senos, jas gerai išvalys spiritas, šviežios citrinų sultys ar citrinos rūgštis. Įvairių padažų ar majonezo dėmes gana nesunkiai pašalina valytas benzinas. Jei ant kilimo pateko suodžių, jų dėmes apibarstykite druska ir praėjus valandai išvalykite šepečiu. Riebalų dėmes išvalo talkas arba miltai, o arbatos bei kavos – šaltas vanduo su pora lašų amoniako.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *