laiptai-ant-centrines-lakstinio-plieno-sijos-m7-2Visuomenėje paplitusi nuomonė, kad laiptai yra tarsi prabangos prekė. Dalis teisybės čia yra, nes kokybiški laiptai reikalauja kokybiškų medžiagų ir profesionalių specialistų darbo. O visa tai turi ir atitinkamą kainą. Tam, kad netektų keletą kartų taisyti laiptų ar iš naujo planuoti laiptų gamybos etapo, geriau viską iš anksto gerai suplanuoti ir pasitarti su laiptų gamybą išmanančiais specialistais.

Svarbi kiekviena smulkmena

Laiptų gamybos etape net ir mažiausia smulkmena yra labai svarbi. Atrodytų, kas gi gali nutikti, jei kurioje nors vietoje bus padarytas vos vieno centimetro nuokrypis nuo projekto. Laiptų gamybos meistrai atsakytų, kad čia net vieno milimetro nuokrypis jau yra labai didelis. Todėl turint kokybiškų laiptų projektą, reikėtų labai atidžiai rinktis rangovus. Atsainus ir lengvabūdiškas požiūris į pačią laiptų gamybą gali sukelti daug nemalonių padarinių ir sugadinti galutinį rezultatą – laiptinės vaizdą ir saugumą.

Keletas svarbių kriterijų

Dar prieš pradedant rengti laiptų projektą, su architektu derėtų aptarti keletą svarbių detalių ir atsakyti į kelis svarbius klausimus. Pirmiausia, architektui labai svarbu žinoti, kokias patalpas jungs projektuojami laiptai, pavyzdžiui, privačias ar viešas. Taip pat svarbu numatyti, kiek žmonių kasdien naudosis laiptine ir kaip laiptai bus apkrauti, t.y. jais bus lipama tik rytais ir vakarais ar nuolat bus laipiojama visą dieną.

Visi šie kriterijai yra labai svarbūs laiptų gamybai, nes nuo kiekvieno iš jų priklauso pačių laiptų konstrukcijos ir medžiagų parinkimas.

Vidaus laiptų gamyba

Pavyzdžiui, individualiame name, kuriame gyvena keturių asmenų šeima, mažiausias rekomenduotinas laiptų plotis yra tūkstantis šimtas milimetrų. Vidaus laiptų patogumą labiausiai įtakoja pakopos pločio (arba kitaip – gylio) ir aukščio santykis. Šiam santykiui apskaičiuoti yra naudojama speciali metodika.

Per ilgą laiptų gamybos laikotarpį yra nustatyti optimalūs ir dažnai laiptinei tinkantys standartiniai pakopos pločio (gylio) ir aukščio santykiai. Pavyzdžiui, jei laiptų pakopa yra dvidešimties centimetrų aukščio, geriausias jos plotis (gylis) būtų trisdešimt centimetrų.

Tačiau šie standartiniai matmenys netinka sraigtinių laiptų gamybai. Dažniausiai projektuojant sraigtinius laiptus, pakopų aukščio ir gylio santykis parenkamas individualiai. Beje, čia taip pat svarbu atkreipti dėmesį dar ir į tai, kad lipimas sraigtinių laiptų vidine puse gerokai skiriasi nuo lipimo tokių laiptų išorine puse.

Turėklų reikšmė laiptų gamybai

Žinoma, kad išskirtiniai turėklai puošia pačius laiptus ir visą namų erdvę. Tačiau ne visada tai, kas gražu, yra praktiška ir patogu. Todėl pasirinkus gražius ir stilingus turėklus, reikėtų dar kartą pagalvoti, ar jie atliks pagrindinę savo funkciją – tarnaus kaip atrama lipant laiptais? Tai ypatingai svarbu, kai namuose auga mažamečiai vaikai ar vyresnio amžiaus žmonės. Jiems turėklai visada yra svarbūs lipant laiptais, nes padeda išlaikyti pusiausvyrą.

Kitas niuansas laiptų gamybos etape – tarpai tarp turėklų elementų. Jei šie tarpai yra per dideli ir pro juos lengvai gali pralįsti vaikai, vertėtų sunerimti. Tokie turėklai bus gražūs, tačiau labai nesaugūs tiek šeimininkų vaikams, tiek į svečius užsukusiems mažamečiams.

Modernių laiptų gamybos trūkumai

Interjero dizaino žurnaluose ir kitur dažnai sutinkami tokie laiptai, kurių pakopos yra įtvirtintos sienoje, tačiau nesujungtos tarpusavyje. Paprastai tokie laiptai net ir turėklų neturi. Išoriškai tokie laiptai yra gražūs, šiuolaikiški ir modernūs, tačiau visiškai nesaugūs.

Galutinis sprendimas priklauso tik Jūsų

Prieš priimdami galutinį sprendimą dėl laiptų konstrukcijos, stiliaus, medžiagų ir turėklų dizaino, gerai pasverkite visus argumentus. Taip pat būtinai pasikonsultuokite galbūt net su keliais laiptų gamybos specialistais. 

1 thought on “Į ką atkreipti dėmesį projektuojant laiptus?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *