pup

2000 metais asmeninius kompiuterius užpuolė „lengvi“ virusai. Jie tiesiogiai kompiuteriams ir vartotojams nekenkė, tačiau naudojo kompiuterio resursus ir šiaip „užkniso“ vartotojus įkyria reklama, iššokančiais langais ir… programomis, kurias įdiegia kitos programos, bet ne pats vartotojas. Taip atsirado PUP – potentially unwanted programs. Kiek vėliau, kai pasaulyje išpopuliarėjo malware pavadinimas, tokios programos buvo pavadintos tiesiog greyware.

Greyware programos yra gyvos iki šiol. Jas galima sutikti įvairiose svetainėse, iš kurių galima atsisiųsti nelegalių mp3 failų, torrentų, nemokamai žiūrėti pilnus video ir t.t. Jos apsimeta programų diegikliais ir kartu su tam tikra programa įdeda ir kitų galimai nereikalingų programų. Jas pastebėti galima ne iš karto. Kai atsidarę naršyklę pamatysite kažkokią funkcijų juostą (toolbar), kurios anksčiau nesate regėję, greičiausiai turite įsidiegę nepageidaujamą programą. Tai nebūtinai virusas, kuris tik ir laukia, kol įvesite banko kortelės saugos kodą ir galiojimo laiką. Tiesiog ta papildoma programa naudoja jūsų kompiuterio resursus. Kai tokių sujungiamos kelios, kompiuteris sulėtėja, pradeda pakibinėti. Tai trukdo dirbti ir pramogauti.

Įdomu tai, kad kai kurios greyware programos apsimeta antivirusinėmis programomis ir siūlo išvalyti vieną ar kitą virusą, kuriuo galimai užsikrėtėte. Tokias sunku atpažinti net ir patyrusiems kompiuterių naudotojams.

Kodėl atsirado tokios programos? Kam jos naudingos?

Visų pirma, tokios programos gyvena iš reklamos. Dėl to jos dažniausiai rodo reklaminius skydelius ir kitokias reklamas. Už jų paspaudimus ar peržiūras byra pinigai tiems, kas jas užsakė. Tuo tarpu reklamos tinklas yra suinteresuotas turėti kuo platesnį kompiuterių ratą, kur reklamos bus rodomos. Paprastai tokiuose tinkluose reklamuojami abejotinos kokybės produktai – stebuklingi vaistai, papildai, greiti būdai užsidirbti, įvairūs žaidimai ir t.t.

Tokios programos atsirado tada, kai suaktyvėjo nemokamų programų kūrėjai. Jiems reikia žūt būt išreklamuoti savo programėles, o specialios programėlių parduotuvės tai padeda padaryti už komisinius. Kelios tokios parduotuvės užkrėtė daugelį savo programų PUP, o jų kūrėjai net apie tai nežinojo.

Dabar kontrolė yra kur kas griežtesnė, tačiau visai neseniai Google nutikęs atvejis parodo, kad vis dar atsiranda bandymų įsiūlyti užkrėstas programėles.

ReviewedByPro.com portalo duomenimis, Google Play parduotuvė tada turėjo išmesti apie 4 tūkstančius programėlių. Tai labai daug…

Kaip neatsisiųsti tokių greyware programų?

  • Nieko nesisiųskite iš abejotinos reputacijos puslapių.
  • Visada žiūrėkite, kaip vyksta instaliavimo procesas. Spaudžiant „Next“ net neskaičius, kas parašyta galima savo noru įdiegti nereikalingas programas.
  • Pasiieškokite daugiau informacijos ir atsiliepimų apie norimą įsidiegti programą. Vartotojai tiesiai šviesiai pasakys, ar tai tikrai gera programa.
  • Vadovaukitės sveiku protu ir viskas bus gerai.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *