Namų statybas paprastai pradedame nuo sprendimo, kokio tipo namą statysime. Medinį? Tinka kaimo turizmui, bet ar tinka nuolatiniams gyvenimui? Mūrinį? Akivaizdu – geras pasirinkimas, tik ar pakaks pinigų, nes kiekviena plyta kainuoja?.. Gal karkasinį? Kuo ši technologija išskirtinė?

Karkasiniai namai – gana nauji Lietuvoje, nors pati technologija labai sena. Pamenate kultinį TV serialą „Namelis prerijose“? Jame pagrindinio herojaus šeima gyvena 19 amžiaus JAV. Viskas pavaizduota gana autentiškai, kaip ir statomi namai. Pirmiausiai surenčiamas karkasas. Jį keletas žmonių pastato gana greitai iš storesnių tašytų rastų. Padaromas ir stogo gegnės iš karto, o ne pastačius sienas, kaip tai daroma statant rastinius namus. Tada belieka apkalti lentomis, o stogą – gontais (lentelėmis). Taip namus statydavo Amerikoje. Dabar karkasinių namų statyba vyksta panašiai.

Karkasiniai namai turi kelis labai svarbius privalumus, kurie nulemia savininkų pasirinkimą:

  1. Pastatomi labai greitai. Karkasinis namas pastatomas per 3-4 savaites, įskaitant ir stogą, kai mūrinis statomas kur kas ilgiau.
  2. Naudojamos ekologiškos medžiagos – mediena. Karkasas statomas iš tašyto džiovinto medžio sijų.
  3. Nereikia didelių pamatų. Tradicinėje statyboje statomi (liejami) didžiuliai pamatai. Jų kasimas, sutvirtinimas, betono liejimas – sudėtinga technologija, reikalaujanti itin kruopštaus darbo ir inžinerijos žinių. Karkasiniams namams tokie sudėtingi pamatai nereikalingi. Jei nėra, rūsio, aišku.
  4. Stogas padaromas iš karto. Stogas statomas vos tik pastačius karkasą, nes šie darbai vienas su kitu labai susiję. Dėl to reikia iš karto suprojektuoti, koks bus stogas –skardinis, bituminis, su šiferiu ar čerpėmis, o gal didžioji jo dalis bus padengta fotoelementais, gaminančiais elektrą arba šildančiais vandenį.
  5. Karkasiniai namai šiuo metu Lietuvoje yra pigiausia namų statybos technologija.

Karkasiniai namai yra labai efektyvūs. Pagal įstatymus nuo 2016 metų sausio 1 dienos turi būti statomi tik A energetinės klasės namai. Mūrinių ir rastinių namų statytojams teks gerokai pasukti galvas, kaip užtikrinti A klasę, tuo tarpu karkasiniai namai jau dabar statomi pagal šios klasės reikalavimus.

Tiesa, karkasiniai namai turi vieną trūkumą. Dažniausiai jie neturi rūsio, nes vietoj pamatų įleidžiami atraminiai betoniniai stulpai. Tai menka problema gyvenant šalia miesto, tačiau kaime gali būti didelis trūkumas, nes rūsį reiktų statyti atskirai, kaip tai buvo daroma senovėje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *