virusaiDažnai girdime sakant – kompiuterį užpuolė virusai. Bet ką iš tikrųjų tai reiškia? Ir kodėl virusas, o ne liga ar neganda?

Kodėl naudojame žodį „virusas“?

Anglų kalboje yra ne vienas žodis, apibūdinantis kenkėjiškas programas: malware, worm, ransomware, adware, spyware, Trojan, Keylogger ir t.t. Visi jie žymi tam tikrą kenkėjiškos programos rūšį, o bendrai jos vadinamos populiariu „viruso“ terminu. Jis kilo ne šiaip sau, o nuo kirmino veikimo principo. Biologinis virusas veikia panašiai. Jis papuola į žmogaus organizmą ir atlieka tam tikrą veiksmų seką:

  • Užkrečia nešiotoją;
  • Dauginasi;
  • Užkrečia kitus nešiotojus;
  • Kartoja tuos pačius veiksmus.

Deja, nėra svarbu, ar virusas užkrečia žmogaus ar gyvūno organizmą, ar kompiuterį ar kitą elektroninį prietaisą. Jo veikimo principas pagrįstas ta pačia veiksmų seka – užkrėsti, daugintis, plisti pas kitus ir vėl viskas iš naujo…

Taip elgiasi kompiuterinis kirminas – worm. Dėl to jis laikomas vienu iš pavojingiausių virusų.

Klausiate, ar gali būti nepavojingų? Taip, tai vadinamieji adware ir spyware virusai. Jų paskirtis yra atitinkamai rodyti reklamas ir šnipinėti, ką veikiate, kokius duomenis siunčiate. Pastarasis gali būti pavojingas, jei turite slaptų duomenų.

Kuo pavojingas kirminas?

Ar žinote, koks buvo pirmasis žalos pridaręs kompiuterinis virusas, už kurio sukūrimą vienas IT inžinierius gavo 20 mėnesių lygtinai? Morris Worm buvo sukurtas dar 1988 metais. Jį sukūrė Robertas Morrisas, kuris yra kompiuterių mokslininkas ir sėkmingas verslininkas, vienas iš Y Combinator fondo įkūrėjų. Šis virusas apkrėtė net 6000 kompiuterių (1988 metais jų buvo gal 100 000 iš viso) ir parodė pasauliui, kad galima iš rikiuotės išvesti ištisus kompiuterinius tinklus. Net jei kompiuteriai nėra prijungti prie interneto, kirminas užkrečia visus tinkle esančius kompiuterius ir apsunkina tinklo darbą. Tai paralyžiuoja įmonės ar organizacijos veiklą, nes įstaiga su apkrėstais kompiuteriais nebegali spausdinti dokumentų, dalintis failais, naudotis internetu. Jei kirminas nėra išvalomas iš visų kompiuterių vienu metu, jis po kurio laiko pasidaugina ir vėl visi kompiuteriai tinkle yra užkrečiami. Dabar šis virusas yra dar pavojingesnis, nes įmonėse ir organizacijose naudojamasi ne tik įprastu tinklu, bet ir bevieliu Wi-Fi ryšiu. Tokiu būdu gali būti apkrečiami ir svečių atsinešti kompiuteriai.

Beje, pirmasis nežalingas kirminas buvo sukurtas siekiant apsaugoti programinę įrangą nuo piratavimo. 1986 metais jį sukūrė du pakistaniečiai broliai Faruk Alvi, norėdami apsaugoti savo sukurtą programą ir pavadino „Brain“ – smegenys. Kai jų širdies ritmo matavimo kompiuterinė programa būdavo įdiegiama nelegaliai, užkraunant kompiuterį pasirodydavo žinutė, kad kompiuteris užkrėstas virusus ir pateikti trys telefono numeriai su prašymu paskambinti, kad kompiuteris būtų išvalytas. Netrukus brolių telefono linijos nebeatlaikė skambučių, o jie turėjo aiškintis nepatenkintiems skambintojams, kad taip jie bandė apsisaugoti nuo nelegalaus programos kopijavimo ir nenori padaryti jokios žalos jų technikai.

Deja, vėlesni kirminai parodė, kad nekaltas būdas saugotis nuo piratų yra katastrofiškas ginklas prieš visai nekaltus žmones.

Daugiausiai žalos pridarė ILOVEYOU kirminas 2000 metais, nors jis atrodė irgi visiškai nekaltas su savo meilės prisipažinimais…

Kaip išvalyti virusą?

Šiuolaikinės komercinės antivirusinės programos gali sustabdyti žinomus virusus ir neleisti jiems pakeisti tam tikrų failų ir užkrėsti kompiuterius. Antivirusinių kūrėjai išleidžia specialias programėles, kurios skirtos išvalyti tam tikrus virusus, tačiau jos pasirodo ne iš karto po viruso išplitimo. Greičiausias būdas yra valytis patiems pasinaudojant tokių portalų, kaip novirus.uk paslaugomis. Jie paprastai surašo detalias instrukcijas, kaip žingsnis po žingsnio valyti tam tikrus virusus. Aišku, tam reikia šiek tiek kompiuterio žinių ir pradedantiesiems naudotojams gali būti kiek per sudėtinga…

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *