kompostasKiekvienas sodininkas žino, kad gera dirva lemia ir tai, jog puikiai auga augalai. Taigi, labai svarbu pasirūpinti savo ūkiu ir tręšti jį tinkamai. Deja, parduotuvėse parduodamos trąšos gali būti ir nekokybiškos, o kartais net ir pavojingos jūsų augalams. Taigi, jeigu turite laiko ir noro, galite patys pasidaryti tinkamiausias trąšas – kompostą. Kompostas yra naudingas tuo, kad tai yra pats natūraliausias būdas tręšti savo dirvą ir augalus, kadangi komposto viduje vyksta visiškai tokie patys gamtos procesai, kokie vyksta ir dirvoje, tiesiog komposte viskas yra labiau susikoncentravę, todėl gali duoti gerą efektą.

Kaip teisingai kompostuoti?

Žmonėms, iki šiol niekada nebandžiusiems patiems daryti komposto, tai gali atrodyti sudėtinga iš pradžių, tačiau supratus kelis pagrindinius principus, jūs pamatysite, kad kompostavimas nėra sudėtingas, jeigu tik tikrai žinote, ką norite pasiekti ir suprantate procesus, vykstančius jūsų komposte.

Visų pirma, reikia suprasti, kad tuos skirtingos mineralizacijos organines medžiagas skaldo ne kas kitas, kaip tik gyvi organizmai – grybai, aktinomicetai ir įvairios bakterijos. Taigi, labai svarbu suprasti, kad šiems gyviems organizmams labai reikia azoto, fosforo, mikroelementų ir kalio. Be jų jie negalės atlikti savo darbo.

Taip pat, norint tuos organizmus priversti dirbti mums, reikia palaikyti atitinkamą šilumos ir drėgmės srautą. Jeigu nebus jokios drėgmės, tuomet jie tikrai neatliks savo darbo, o jeigu bus per daug šlapia, tuomet rezultatas gali būti nepastovus. Taigi, išlaikyti balansus yra labai svarbu, ypač kalbant apie anglies ir azoto pusiausvyrą – tai vienas iš svarbiausių dalykų kompostuojant. Nepamirškite ir to, kad kiekvienam gyvam organizmui, skaldančiam kompostą, reikia deguonies, tad palikite ir jam vietos.

Taip pat svarbu žinoti, kaip kovoti su patogeniniais organizmais, kurie sukelia ligas jūsų augalams. Tai galima padaryti karštai kompostuojant. Dabartiniai kompostavimo specialistai teigia, kad patogeniniai organizmai po truputį žūsta, kuomet kompostavimo temperatūra yra virš penkiasdešimties laipsnių.

O kaip žinoti, kokias medžiagas galima kompostuoti? Kompostas puikiai veiks su bet kokiomis organinėmis medžiagomis. Jeigu tik atkreipsite dėmesį į tinkamą drėgmę, tinkamą temperatūrą, azoto ir anglies tinkamą balansą bei palaistysite, permaišysite, taip pat ir pridengsite savo kompostą kai reikia, tuomet jūsų kompostas duos iš tikrųjų puikių rezultatų ir jums daugiau nebereikės rūpintis dėl tinkamų medžiagų negaunančios dirvos arba prastai augančių ir sergančių augalų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *