dinamometraiDaugelis žino, jog jėgos dydžiui ir jėgos momentui matuoti yra naudojamas dinamometras. Tačiau ar tikrai viską žinote apie šį prietaisą? Mes jums padėsime! Visų pirma, dinamometrai yra kelių rūšių -mechaniniai ( dar kitaip rankiniai) ir skaitmeniai. Mechaninio dinamometro svarbiausia ir pagrindinė dalis yra tvirtai pritvirtinta tampri spyruoklė. Jėgos veikiama ji tempiasi ir šalia esančioje skalėje galima matyti šią jėga išreikštą niutonais, kurią nurodo slenkanti rodyklė. Kuo stipresnė jėga veikia spyruoklę, tuo ji labiau išsitempia.

Skaitmeninis dinamometras turi tam tikrus jutiklius, kurių dėka yra išmatuojamas jėgos dydis. Skaitmeniniai dinamometrai yra ypač tikslūs ir kai kurie iš jų turi USB laidus, tad duomenis galima iš karto perkelti į kompiuterį, vertinti ar kaupti. Mechaniniai dinamometrai ilgainiui gali tapti ne tokie tikslūs, kadangi metalinė spyruoklė pastoviai veikiama didelės jėgos gali deformuotis ir išsitampyti. Todėl daugelis įmonių stengiasi naudoti kuo tikslesniu dinamometrus.

Pirmasis jėgos matavimo prietaisas buvo svarstyklės, kurios pasirodė maždaug XVII amžiuje. Kiek vėliau, kitame amžiuje, buvo pasiūlytas prietaisas su spyruokle ir jos tempimu veikiant didelei jėgai ir būtent taip užsimezgė dinamometro idėja, kuri, iki šių dienų, yra puikiai išvystyta ir dinamometru galime naudotis įvairios srityse. O kokios tos sritys? – paklaustumėte.

Dinamometrą plačiai naudoja suspaudimo, sukandimo ir smūgio jėgai matuoti sporto srityje, medicinoje, tyrinėjant įvairius gyvūnų gebėjimus, karinėje pramonėje,automechanikoje, kosminėse technologijose bei dar daugelyje sričių. Juo matuojama tamprumo, sunkio, trinties jėgos, svoris, elektromagnetinė jėga, silpnoji jėga, stiprioji jėga ir taip toliau. Seniau, dinamometrą naudojo tik tose srityse, kur reikėdavo išmatuoti itin didelę jėga, jog ši nepadarytų žalos vienoms ar kitoms dalims, detalėms, dangai ir panašiai. Tačiau dabar dinamometrai naudojami ir mažesnei, dar kitaip sakoma “žmogiškai” jėgai matuoti. Įvairiose reabilitacijos klinikose matuojama raumenų jėga po traumų arba stūmimo jėga sporto klubuose prieš įvairias varžybas ar savo malonumui. Tačiau vis vien daugelis retai savo aplinkoje išgirsta šio aparato pavadinimą, ir juolab – jo paskirtį bei naudojimą. Daugiau informacijos apie dinamometrai, jų rūšis ir paskirtis galite rasti čia:

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *